Sitenizin içeriği büyüdükçe, site yüklenme hızı yavaşlar ve sitenin ziyaretçilerinize gösterilme süresi uzar. Bu nedenle hit kaybı yaşayabilir ve Google sıralamasında gerileme yaşayabilirsiniz. Hızlandırma için birçok alternatif yöntem vardır fakat cache eklentileri büyük siteler için vazgeçilmezdir.

Dünyada 1 milyondan fazla aktif kullanımı olan WP Super Cache eklentisini indirelim ve etkinleştirelim.

1# Eklentiyi kurduktan sonra, Admin Paneli > Ayarlar > Wp Super Cache kısmına gelelim ve gerekli ayarlarımızı düzenli bir şekilde yapalım.

Kolay ekranından Ön bellekleme Açık işaretliyoruz ardından durumu Güncelle diyoruz.

2# WP Super Cache Gelişmiş Ayarları

İlk olarak Enable Caching ile önbellekleme işlemini açalım. Ardından Expert’i aktif edelim. Daha sonra resimde gösterdiğim alanları aktifleştirelim. Daha sonra Durumu Güncelle’ye tıklayarak eklentiyi gelişmiş ayarlarda aktifleştirelim.

3# Mod_Rewrite Kurallarını Güncelleme

Durumu güncelle dediğinizde sayfanın üst kısmında bir ikaz alanı çıkacak. Hemen Durumu güncelle butonunun altına iniyoruz.

Mod_Rewrite Kurallarını Güncelle butonuna basıyoruz. Ayarlarda yapacağınız herhangi bir değişiklik sonrası bu işlemi tekrarlamalısınız. Dilerseniz .htaccess dosyanıza manuel olarak yukarıdaki kodu ekleyebilirsiniz.

4# Zaman Aşımı & Çöp Toplama Ayarları

Cache Timeout ne kadar sürede bir önbelleklerin silineceğini ayarlamanıza yarayan kısım.3600 saniye yazdığınızda önbellekler her bir saatte kendini yenileyecektir. Ayrıca dilerseniz alt kısımda dilediğiniz bir saatte örneğin 13:00’da hergün düzenli olarak ön bellekleri boşaltabilirsiniz.En alt kısımdaki alanı işaretlerseniz çöp temizledikte size mail gönderecektir.

5# Önbellek İçeriği Temizleme

Sitenizde kalıcı bir değişiklik yaptıysanız (css dosyasında değişiklik, komple tema değişikliği vb. büyük çaplı bir gelişme yaşandıysa) eklentinin kayıt altına aldığı cache dosylarını tek tıklama ile temizleyebilirsiniz.

6# Önyükleme Ayarları

Etkin bir önbellekleme süresini 120 dakika olarak ayarlayın. Buda 2 saatte bir belleğe alınan dosyaları yenileyecektir. Fakat bu ayarları kullanacaksanız çöp toplama ayarlarını geçersiz kılan Preload modunu etkinleştirmelisiniz. E-posta adresinizi sürekli olarak bilgilendirme maili ile şişirmemek için no emails’i seçmenizi tavsiye ederim. Ayarları güncelle diyerek eklentinin verimli olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Super Cache eklentisi sitenizi inanılmaz derecede hızlandıracak. Buda artı seo olarak sitenize yansıyacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here