WordPress sitenize giren çıkan ziyaretçinin hangi kaynaktan geldiği, sayısal verisi, sosyal medya üzerinden ne kadar bir ziyaretçi miktarınız var yada kaç kişi sitenizi Google gibi arama motorlarından arayıp geliyor hepsinin takibini hem anlık hemde aylık, yıllık bazda görüntüleyebileceğiniz, mobil üzerinden de kolayca takip edebileceğiniz bir istatistik servisi olması ne kadarda güzel değil mi ?

Hemde bütün bunlar sizin ekleyeceğini bir kod ile gerçekleşecek. Herhangi bir eklenti vb. eklemenize gerek kalmayacak ve hepsinden daha önemlisi Google Analitik kullanımı ücretsizdir.

1# Google hesabınız varsa Google Analitik servisine girin.

Açılan sayfada Yönetici kısmına tıklayın.

2# Açılan kısımda Yeni bir Hesap Oluşturalım.

3# Hesabı oluşturduktan sonra Mülk seçeneğine gelip Yeni Bir Mülk Oluştur Demeliyiz.

4# Şimdi site bilgilerimizi girelim.

Gerekli alanları doldurmanız gerekmekte. Website Adına dilediğinizi yazabilirsiniz. Websitesi URL kısmına websitenizin adresini yazın. Burada önemli olan HTTP mi HTTPS mi kullandığınız. Hangisini kullanıyorsanız ona göre bir değer seçin. Sektörünüzü mutlaka belirtin. Google Adsense kullanımında düşük TMB istemiyorsanız bu önemli. Google’ın sizin ne iş yaptığınızı daha kolay tahmin etmesi için ona bir ipucu vermiş olacağız. Ardından Türkiye’de hizmet edecek bir websitesi açıyorsanız mutlaka saat dilimini Türkiye olarak değiştirin.

5# İzleme Kodunu aldık.

Şimdi kodu temamızın header.php dosyasında <head> ve </head> tagları arasına koyuyoruz. Artık ücretsiz olarak sitemize giren çıkan herşeyi takip etmeye başlıyoruz. Oldukça basit bir şekilde istatistik verilerini sitemiz üzerinden tutmayıp ömür boyu sitemizin verilerini Google hesabımızda saklayabiliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here