WordPress, eğer ayarlarını yapmadıysanız her eklediğiniz resim için bir thumbnail(150×150), bir medium ve birde large versiyonunu kendisi üretip, siteniz hostunda barındırır. Bu işlemde her eklediğiniz bir resmin 4 farklı tipte sitenizde bulunmasına yol açar. Ufak çaplı sitelerde sorun teşkil etmese de büyük çaplı sitelerde yer kaplaması açısından oldukça sıkıntı vermektedir. Eğer sitenizde yer problemi varsa mutlaka fazlalık resimlerden kurtulmalısınız.

Bunun için WordPress Admin panelinden  Ayarlar > Ortam sekmesine geliyoruz.

WordPress’in fazlalık Resim üretmemesi için yapılması gereken Ortam Ayarları…

Resimde gördüğünüz gibi bütün kareleri “0” yapıp ayrıca Küçük resmi tam boyutuna göre kırp işlemini pasif hale getiriyoruz.

FTP’den Fazlalık Resimleri Temizleme

Eğer, bu işlemi yeni kullanmaya başladıysanız önceki yazılardan da bu dosyaları temizlemek istiyorsanız bir FTP programı ile siteniz hostuna bağlanın. Wp-Content>Uploads klasörüne gelin. Önceki resimlerinize ait gereksiz dosyaları buradan kaldırarak temizleyin. Örneğin yukarıdaki resmin orjinal adı wp-fazlalik-resimlerden-kurtulma.jpg’dir. Bunun wordpress tarafından türetilen türevleri ise, wp-fazlalik-resimlerden-kurtulma150x150.jpg, wp-fazlalik-resimlerden-kurtulma350x275.jpg gibi kırptığı aralığı dosya isminin sonuna eklemektedir.Bu değerlere sahip resimleri sunucudan silebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here