WordPress’te kategoriler ve etiketler size yetmiyorsa kendinize özgü bir taxonomy oluşturabilirsiniz. Örneğin bir oyun siteniz var ve Oyun Türü isimli yeni bir taxonomy oluşturdunuz. Ve Buna Strateji, Simulasyon, Yarış gibi birçok kategori eklediniz. İçerik ekleme penceresinde bu Oyun Türünü belirtebilir, yazılarınızın içeriğinde bunu gösterebilirsiniz. Ziyaretçileriniz için yeni oluşturduğunuz taxonomyleri sidebar’da listeyebilir ve yine örneğin sadece strateji taxonomysi seçili postları ziyaretçilere gösterebilirsiniz.

Bu özel etiket sistemi ile kendinize en uygun WordPress sitesini yapabilirsiniz. Kullanımı oldukça basittir. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına <?php ve ?> tagları arasına ekleyin.

“oyunturu” olarak belirttiğimiz bizim yeni taxonomynin permalinkidir. Yani https://www.siteniz.com/oyunturu/strateji şeklinde gözükecektir. Dilediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz. Hierarchical => True değeri kategori şeklinde gözükmesini sağlar. Kategori değilde etiket şeklinde gözükmesini istiyorsanız True değerini false ile değiştirin. Oyun Versiyonu ise yazı panelinde ve yazılar sekmesinde gözükecek ismi nitelendirir. Bunuda kendinize göre düzenlebilirsiniz.

Taxonomy Kullanmaya başladığınızda oluşturduğunuz Taxonomyleri ziyaret etmek istediğinizde 404 hatası alabilirsiniz. Bunun çözümü ise Wp Admin panelinde bulunan Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmına gelip bir kez değişiklik yapmadan kaydet’tir. Artık 404 hatası vermeyecek varsa o taxonomye ait yazılar listelenecektir.

Tekil yazılarınızda yada Anasayfa, kategori sayfasında konunun hangi taxonomy içerdiğini ziyaretçilere göstermek istiyorsanız

kodunu ekliyoruz. Eklediğimiz yerde artık yeni taxonomy gözükecektir.

Bir projemde kullandığım şekli ile oyun versiyonunu ziyaretçilere gösteriyorum. Taxonomy’nin mantığını anlamanız açısından paylaştım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here